Ugrás a fő tartalomra

[02.06.]

A kemény téli idő után jött rövid, ám annál hirtelenebb enyhülés nem csak az időjárásra van nagy hatással. Közvetve vagy közvetlenül rengeteg kapcsolódási pont van, álljon itt most egy hidrológiai csemege, egészen elképesztő videók készültek a Tisza felső szakaszán az enyhülés hatására meginduló jeges áradatról. Brutális!







Csak úgy, kommentár nélkül... Na jó, egy rövid kommentár: Vásárosnaménynál a Tisza 4-én reggel 03:00-kor -98 cm-en állt. Este 7-kor, 13 órával később 509 cm-rel volt egy (lokális) csúcsa. Több, mint 56 méteres vízszint emelkedés alig több, mint fél nap alatt. Hat méter, fél nap. Érzitek? Nincsenek rá szavak... Azóta már volt egy újabb lokális csúcs Naménynál 5-én 13 órakor 623 cm-rel, majd egy kisebb csökkenés után újból emelkedésnek indult és azóta is folyamatosan árad, igaz ez most már szép "parabola-görbének" adódik, talán nem zavar be semmi a levonulásba.
Egy kis magyarázat:
Tisza, Vásárosnamény
forrás: vizugy.hu
 
Először is az ábra értelmezése: vízszintes tengely ugye idő, függőleges a vízállás. Jobboldalt látható egy szaggatott vonal, attól balra vannak a mérési adatok, jobbra pedig az előrejelzés (és annak szórása). Látható 4-én az 509 cm-es csúcs, később az I. fokú figyelmeztetésbe éppen belekapó 623 cm-es maximum, majd egy kis csökkenés után az azóta is tartó áradás. A lényeg pedig ezekben a kis "tüskékben" rejlik. Ugyanis ezek árulják el nekünk, mi is történt. Gyakorlatilag, ha nem is olyan mértékben, de ugyanez történt és történik jelenleg is a Tisza magyarországi szakaszának felső részén, mint ami a fentebbi videókon is. S hogy mi történik azokon? Az utóbbi hetek hideg időjárásának köszönhetően vastag állójég alakult ki a Tiszán (is). A hirtelen jött olvadás miatt megindult a hegyekből az olvadékvíz. Relatíve gyorsan, nagy mennyiségben (köbkilométeres nagyságrendben van odafent hóba zárva víz...!). Na most ez a meginduló olvadékfolyam eleinte még fel tudja törni az állójeget, de egy idő után nincs meg a kellő ereje, hogy elsöpörje azt, így ún. jégdugó alakul ki. Rendkívül veszélyes jelenség, az 1838-as nagy pesti árvizet is többek között egy ilyen okozta. A lényege, hogy a feltorlódó jég előtt gyakorlatilag a víz is feltorlódik. Ami lefolyna, de nem tud, mert ez a jégdugó elzárja az egész medret. Könnyű belátni, hogy nagyobb vízhozamú folyónál ez azt jelenti, pillanatok alatt igen nagy mennyiségű víz tud felgyűlni a jégdugó előtt. Igen ám, de ez miért okoz pl. Vásárosnaményban ilyen "fogazott" árhullámot? Könnyű belátni. Az a víz, ami a jégdugó felett maradt, a jégdugó "alatt" hiányzik. Míg a jégdugó felett pillanatok alatt nagyot emelkedik a vízszint, addig a jégdugó alatt pillanatok alatt nagyot kell csökkennie, mert az a vízmennyiség, ami ott folyna, az most a jégdugó felett van. S innen könnyű tovább gondolni, mit is láthatunk a fenti videókon, például az első kettőn - a jégdugó átszakadt, és megindult lefelé a rohanó, jeges áradat. Egészen elképesztő ereje van, azokat a több tíz négyzetméteres jégtáblákat, amelyek súlya alsó hangon több tonna is lehet, játszi könnyedséggel dobálja, töri-zúzza. És akkor képzeljük el, milyen rombolást végez ez például a mederben, a partközeli részeken - mint a borotva, úgy nyesi le az élő (fák, gyökerek) és élettelen (homok, kavics, kő) részeket, brutális természeti erő, ami ilyenkor elszabadul.
Szóval vigyázó szemünket a Tiszára vessük!
S persze ne feledkezzünk meg a hőn szeretett Ipolyunkról sem, mert bizony ott is megindult a vízszintemelkedés...